Aranżacja biblioteki szkolnej - praktyczne porady

Aranżacja biblioteki szkolnej - praktyczne porady

Uczniowie przychodzą do biblioteki szkolnej nie tylko po zadane lektury. Chęć przebywania w niej i poszukiwania ciekawych woluminów z pewnością pojawi się, gdy przestrzeń w bibliotece szkolnej będzie odpowiednio zaaranżowana. Dzięki niej dzieci i młodzież chętniej będą zaglądać do biblioteki, książki będą pięknie wyeksponowane i uporządkowane, a nowoczesne wnętrza sprawią, że praca tam będzie przyjemna. 

 

Nowoczesna kolorystyka i meble

Planując aranżację biblioteki szkolnej warto zwrócić uwagę na zastosowaną kolorystykę. Wnętrze powinno być możliwie jasne i zachęcające, nie powinno przytłaczać. Kolorem bazowym powinna być biel oraz kolor jasnego drewna. W tak uniwersalnych pomieszczeniach świetnie sprawdzą się pojedyncze ściany pomalowane na szaro lub utrzymane w pastelowych barwach. Jedynie pojedyncze elementy powinny mieć intensywne kolory. Nowoczesne połączenia kolorystyczne to biel, szarość i elementy w kolorze limonki, niebieskiego, żółci, lub paleta kolorów ziemi. Meble powinny być wysokiej jakości, gwarantować bezpieczeństwo, solidność i trwałość. Regały mogą być bardzo proste, nie sprawiać wrażenia ciężkich, za to pojedyncze elementy mogą mieć fantazyjne kształty. Hitem bywają półki okrągłe, dające dostęp do książek z każdej strony.  

 

Książki na pierwszym planie 

Aranżacja biblioteki szkolnej powinna uwzględniać możliwości i potrzeby młodych użytkowników. Książki dla najmłodszych powinny znajdować się na niższych półkach, te dla najstarszych - najwyżej. Pierwsza półka powinna znajdować się na takim poziomie, aby starci uczniowie mogli bez problemu samodzielnie wyciągnąć z niej książki. Warto wyeksponować ciekawe woluminy, ustawić je na podstawkach i pokazać ich okładki w całej okazałości. Czytelnicy interesują się książkami na półce z poleceniami, mogą z niej sięgnąć po tomy, które normalnie nie zaintrygowały ich. Ważne jest także jasny podział oraz wyraźne opisanie każdego działu i półki.

 

Strefa pracy i relaksu

Uczniowie mogą pokochać przebywanie w bibliotece szkolnej jeśli zostanie w nie zaaranżowany kącik relaksu oraz miejsce do spokojnej nauki. W tworzeniu takiej przestrzeni przydadzą się meble tapicerowane, worki sako lub poduchy, a także dywan. Wszystkie miękkie elementy wprowadzają przytulny nastrój. Do pracy przyda się rozkładany stół, dostępny z każdej strony i ergonomiczne, lekkie krzesła.  

Masz pytania? tel: 42 649 22 23 (10 - 16) sklep@rapex.net.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl