Jak przygotować i wypełnić kartę książki?

Jak przygotować i wypełnić kartę książki?

W każdej dobrze zorganizowanej bibliotece karty książki są jednymi z najważniejszych druków. Aby zapewnić sobie sprawną pracę, uniknąć nieporozumień i zachować porządek w dokumentach i inwentarzu, warto zwrócić na ich poprawne i czytelne wypełnienie.

 

Wybór dobrej karty książki

W pierwszej kolejności, zanim rozpoczniemy wypełniać kartę książki, potrzebujemy zaopatrzyć się dobrej jakości kartę oraz… książkę, dla której mamy ją założyć. Bez informacji o książce, karta jest nic nie mówiącym kawałkiem kartonika. Karta książki do bibliotek powinna być nadrukowana na dość grubym kartoniku. Jego gramatura powinna wynosić przynajmniej powyżej 200 g/m2 - dzięki temu nawet mimo długiego czasu i częstego używania nie zniszczy się, ani nie podrze się tak łatwo. Najważniejsza w tego typu drukach jest funkcjonalność, dlatego druk powinien być trwały i kontrastowy, w kolorze czarnym. Standardowa karta książki dla bibliotek jest prostokątna o orientacji pionowej, ma ok 10-13 cm wysokości oraz ok 7-8 cm szerokości.

 

Czytelne pismo i dokładność

Karta książki może być wypełniana ręcznie, można także wykorzystać do tego celu drukarkę lub maszynę do pisania. Istotny jest dobór tuszu - tekst nie może się zamazywać ani blaknąć w czasie. Do pisma ręcznego najlepszy będzie długopis, a dodatkowe informacje można wpisać ołówkiem.

Zanim książka zostanie postawiona na półce w bibliotece, należy ustalić przeznaczony dział i jej miejsce, nadać numer inwentarzowy, jeśli jest taka potrzeba – wydrukować i nakleić kod kreskowy, następnie wypełnić informacje o niej na karcie książki. Następnie należy dokładnie i bardzo czytelnie wypełnić rubryki umieszczone w górnej części karty. Czytelność jest bardzo ważna, pozwala uniknąć zamieszania i nieporozumień w późniejszym czasie. Karta ma opisane rubryki- odpowiednie dane są wypisywane powyżej kreski i opisu. Tekst powinien w miarę możliwości mieścić się w wyznaczonych do tego miejscach.

W pierwszej kolejności na karcie książki należy wypełnić wskazane dane: autora książki i jej tytuł oraz dane pozwalające jej odnalezienie w bibliotece. Są to ustalone wcześniej: numer inwentarzowy, określenie działu i znak miejsca. Należy także wpisać datę włączenia do biblioteki. W późniejszym czasie, przy wypożyczeniach, wystarczy kolejno wpisywać do tabeli numer czytelnika wraz z datą wypożyczenia, a przy zwrocie wpisywać datę zwrotu. Wpisy należy wykonywać niezwłocznie i zachowaniem staranności pisma. 

Masz pytania? tel: 42 649 22 23 (10 - 16) sklep@rapex.net.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl