Oprawa książek

Oprawa książek i jej znaczenie

Nie oceniaj książki po okładce - chyba każdy chociaż raz słyszał te przysłowie. Należy książkę przeczytać, by ją ocenić. Wydawało by się proste, jednak czy na pewno? Oprawa książek często może wskazać na to z jaką książką mamy do czynienia. Szczególnie dotyczy to starszych zbiorów, ponieważ kiedyś, gdy książki nie były dostępne dla każdego, zwracano uwagę na szczegóły wykończenia książek. Im bogatsza i trwalsza oprawa tym ważniejsze dzieło. Z drugiej strony, widząc na półce zniszczoną książkę, możemy pomyśleć, że wygląda tak dlatego, ponieważ jest dobrą, ciekawą i często wybieraną pozycją, dlatego też po nią sięgamy.

 

Książki na przestrzeni lat

Obecnie książki powszechne są na każdym kroku i kupowanie ich nie jest niczym dziwnym. Dostępne są kolorowe książeczki dla dzieci, książki przygodowe i różnorakie poradniki. Dawniej posiadanie książek i umiejętność czytania była kojarzona z czymś wyjątkowym, a nawet zarezerwowanym tylko dla niektórych. Nie każdy mógł sobie pozwolić, by na własność je posiadać. Przez to, że było ich mniej, przykładano większą uwagę w ich tworzenie. Stare wydania książek zachwycają nas przeżytymi latami. Często oprawa książek z przeszłości wygląda bardzo dostojnie i nawet jeśli nie czytaliśmy danej pozycji, odczuwamy, że w środku kryje się coś wartościowego. Oprawy druków były robione z różnych materiałów. Między innymi wykorzystywano do tego drewno lub deski obciągnięte skórą. Dla ludzi mniej zamożnych zostawiano książki nieoprawiane. Na przestrzeni lat jednymi z najważniejszych pozycji książkowych były biblia, dokumenty Kościoła oraz wydania poezji czy prozy wielkich pisarzy.

 

Okładki a żywotność książek

Solidna oprawa książek sprawia, że wydanie zyskuje na wartości. Skórzane, pozłacane okładki, oprawiają druki, które mają już swoim wyglądem pokazywać, że ich treść jest czymś specjalnym. Tak oprawione książki dłużej zachowają swój pierwotny wygląd, ponieważ ciężej je zniszczyć. Oczywiście nie każdy wydawca może sobie na to pozwolić. Z doświadczenia wiemy, że książki które czytamy na co dzień często oprawiane są w miękkie okładki. Dla czytelników jest to praktyczne, ponieważ jest tańsze, lżejsze i zajmuje mniej miejsca na półce czy plecaku. Niestety ma to swoje wady. Takie wydanie dużo łatwiej zniszczyć, szczególnie gdy książka wędruje z rąk do rąk, jak ma to miejsce w wypożyczalniach. Dlatego biblioteki chronią książki oprawiając je foliami do okładania książek. Może nie jest to tak trwały efekt, przy skórzanej oprawie, jednak z pewnością przedłuży żywotność książek.

Masz pytania? tel: 42 649 22 23 (10 - 16) sklep@rapex.net.pl

Menu Szukaj więcej więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl